Reaktiivenergia kompensaatorseade ELK-Q

Reaktiivenergia kompensaatorseade ELK-Q

Elektriseadmete tööks vajalikku reaktiivenergiat saab elektrivõrgust osta või toota tarbija juures ise kompensaatoritega. Sõltuvalt koormuse iseloomust ja selle muutumisest saab kasutada kas kindla võimsusega või reguleeritavaid kompenseerimisseadmeid.

Reaktiivenergia kompenseerimise eelisteks on:

1. reaktiivenergia ülekandevajaduse oluline vähendamine;
2. toitevõrgu ja jaotusseadmete nimivoolude vähendamine, sest summaarne vool väheneb;
3. elektrienergia muutub odavamaks, sest ei pea võrguettevõtjalt ostma reaktiivenergiat.

Elektrisüsteemides, kus esinevad kõrgemad harmoonilised, ei saa kasutada reaktiivenergia kompensaatoreid ilma harmooniliste filtreerimiseta. Kui THDU > 5%, tuleb kasutada reaktiivenergia kompenseerimisseadmeid koos hajushäälestusega passiivfiltritega ehk summutusreaktoritega. Võnkering, mis koosneb kondensaatorist ja reaktorist, on häälestatud tüüpvariandis sagedusele 187 Hz (kasutusel ka reaktor sagedusele 215 Hz). Reaktor on mõeldud ennekõike kondensaatorite kaitseks, mitte harmooniliste summutamiseks. Harmooniliste summutamiseks kasutatakse eraldi toodetavaid passiivfiltreid.

Kogu seade on ehitatud omaette metallist korpusse. Seadme ühendamiseks peab olema (pea-)jaotuskilbis sobiva suurusega kaitseseade ja peaahelas voolutrafo või vähemalt nende seadmete paigaldamise võimalus.

Reguleeritavatel seadmetel lülitab reaktiivvõimsuse astmeid automaatselt sisse/välja võimsusteguri kontroller, mis jälgib reaktiivvõimsuse vajadust. Seadmete soojusrežiimi kontrollitakse termokaitsmega. Suurte reaktiivvõimsuse tarvitite puhul on otstarbekas teostada kompenseerimine nn grupikompensaatoriga vahetult kohapeal.

 

Küsi lisainformatsiooni:

tonis.koppel@elrato.ee
siim.aguraiuja@elrato.ee